SAĞLIK GRUP BAŞKANLIĞI

BAŞÇİFTLİK SAĞLIK GRUP BAŞKANLIĞI BÜNYESİNDE BULUNAN İLÇE HASTANESİ, SAĞLIK OCAKLARI ve SAĞLIK ÇALIŞANLARININ KONUMUNU BELİRTİR

1-KURULUŞUN GENEL TANIMI
A-Görevleri ve Teşkilat Yapısı:

BAŞÇİFTLİK İLÇE HASTANESİ

İlçe Entegre Hastanemizin 01.01.2008 tarihinde hizmete başlamıştır.

İlçe Hastanemiz 278 metrekare oturum alanı ile 1 zemin olmak üzere 2 kat üzerine inşa edilmiştir. Hastane binası 834 metrekare kapalı alan ve 690 metrekare kullanım alanı bulunmaktadır.

Hastanemiz 01.12.2010 tarihinden itibaren 24 saat esasına göre hizmet vermeye başlamış olup, uzman hekim bulunmadığından hasta yatışı yapılamamaktadır.

Hastanemizde laboratuar hizmeti olarak Hemoğram ve Biyokimya hizmeti ve röntgen hizmeti verilemektedir.

İlimizin 09.08.2010 tarihinden itibaren Sağlık Hizmetlerinde Aile Hekimliği uygulamasına geçmesinden dolayı hastanemizde sadece Acil polikliniği hizmeti vermektedir.

Hastanemizde ayrıca 1 Nolu 112 Acil Yardım ve Kurtarma İstasyonu ile entegre hizmet verilmektedir.

Hastane bahçesinde 4 adet lojman bulunmaktadır. Lojmanlar;
Başhekime , pratisyen hekime ve 2 adet lojman ise ATT'lere tahsis edilmiştir.

Hastanemiz yeni kurulduğundan ve döner sermaye geliri yetersizliğinden dolayı gerekli donanıma sahip değildir.Aynı zamanda hastane hizmet binası inşa edilirken Merkez Sağlık Ocağı planlaması şeklinde yapıldığından dolayı söz konusu binanın hastane hizmeti sunumunda; Hasta başı oksijen bağlantısı, jeneratörü, hasta yatak odasında lavabosu,telefon bağlantısı gibi eksikleri bulunmaktadır.

Tokat İl Sağlık Müdürlüğünün Aile Hekimliği uygulamasına geçmesinden sonra Toplum Sağlığı Merkezine bağlı Merkez 1 ve 2 no'lu Aile Hekimleri de hastane binasında poliklinik hizmeti vermektedir.

Hastanemizde 2010 yılında Hasta Hakları Birimi kurulmuş olup; Geçen süre içerisinde Hasta Hakları Birimine hastane ile ilgili herhangi bir resmi başvuru olmamıştır.

Sağlık Grup Başkanlığımız bünyesine 1 İlçe Hastanesi, 1 Belde Sağlık Ocağı ve 1 112 Acil Yardım ve Kurtarma İstasyonu bağlıdır.
Sağlık Grup Başkanlığımıza ait 60 DR 729 Plakalı Toyota Marka ve 112 Acil Kurtarma İstasyonuna ait 60 HF 451 Plakalı 1(Bir) adet Ambulans bulunmaktadır.

B- Personel Durumu :

Hastanemizde görevli aktif çalışan personeller;
Başhekim
Hastane Müdürü
Hastane Müdür Yardımcısı
4 Doktor
2 Sağlık Memuru
1 Adet Röntgen Teknisyeni
9 ATT (6 ATT 112 İstasyonunda görevli olup, Hastane ile Entegre olarak çalışmaktadır.
4 Ebe
1 V.H.K.İ
1 Laboratuar Teknisyeni
2 Şoför (1 Şoför Sağlık Grup Başkanlığında görevli olup, Hastane ile Entegre olarak çalışmaktadır.
Toplam :27 kişi ile hizmet vermektedir.

Not: Hastanemiz kadrosunda bulunan ancak aktif çalışamayan iki hekimimizden Aile Hekimi Uzmanımız Askerde, Pratisyen Hekimimizde Tokat Merkez 112 Acil Yardım ve Kurtarma İstasyonunda geçici görevde bulunmaktadır.

İlçemizde ayrıca iki adet Aile Hekimi çalışmaktadır.Aile Hekimlerimiz Hastanemiz bünyesinde hizmet vermektedir